David King Of Bulls Kennel was present in February 2013 at the biggest bull terrier exposition in the United Kingdom, which was held in Coventry. The exposition, organised by “The Bull Terrier Club” unfolded in a two days timeframe at The Royal Court Hotel and brought together the most titled bull terriers of 2012. The expo held on the 23rd of February 2012 gathered 89 bull terriers from 14 different classes. The photo gallery is available in the lower side of the page.
The expo judge was Tracy Fletcher – Napier Kennel

[divider]
MALES
Class 1. Puppy Dog – 6 enrolled males.
– LYDSYLL’S DON CORLEONA
– BILBOEN YOUR EYES ONLY
– EBULLIENT GRENADIER
– LYDSYLL’S LUCKY LUCIANO
– FORTIFER’S FAST FINKING
– BRIDEN BACKCHAT

Class Winner was  LYDSYLL’S LUCKY LUCIANO

Class 2. Junior Dog – 5 enrolled males.

– TEIRWGWYN DOUBLE TROUBLE
– BRONYGARN PRINCE OF THIEVES
– OKY DOKY URIAH HEEP
– UKUSA QUAGMIRE
– TOPFUEL SOLID GROUND TYEBAR

Class Winner was  UKUSA QUAGMIRE

Class 3. Maiden Dog – 4 enrolled males.
– BROOKBULLY BUCCANEER
– FORTIFER FROM FATE
– BILBOEN YANNIS
– BRIDEN BEHOLD

Castigatorul clasei a fost BILBOEN YANNIS

Class 4. Novice Dog – 5 enrolled males.
– TEIRWGWYN LATEST FLAME
– BROOKBULLY SOLAR ECLIPSE AT BLUEPOINT
– BULLYON UNMEASUREABLE
– BILBOEN XAVIER
– CHARDAICE SMOOTH CRIMINAL AT ETALIMAI

Class Winner was TEIRWGWYN LATEST FLAME

Class 5. Post Graduate Dog – 1 enrolled male.

KILACABAR ROCK AND ROLLA – this also being the class winner.

Class 6. Limit Dog – 7 enrolled males.
– GEICO DU MOULIN D’ALLAMONT
– XENXO DE GARNATA ALVEJUD
– TEIRWGWYN HEAD BANGER
– PADHEN THE PUZZLER
– FORTIFER FIRE FOOT FOR AFANBULL
– IR CH TOPFUEL MYTH OF TYEBAR
– DAMAGE INC OF UNKNOWN FANTASIES

Class Winner was PADHEN THE PUZZLER

Class 7. Open Dog – 7 enrolled males.
– THUNDERINSKY AT DAZLIN
– BOWLER HAT’S DAVID COPPERFIELD
– E’CHESS MASTER DES PIRATES D’ORTHOE
– CHARDAICE DILLINGER
– LLANWENARTH’S MODERN LOVE
– TEIRWGWYN BILLY BOY
– RAGNAROK RADOLF

Class Winner was E’CHESS MASTER DES PIRATES D’ORTHOE
[divider]
Best dog : UKUSA QUAGMIRE

Reserve Best Dog : E’CHESS MASTER DES PIRATES D’ORTHOE

Best Puppy Dog : BILBOEN YANNIS
[divider]
FEMELE
Class 8. Puppy Bitch – 13 enrolled females.
– BULLYVIEW JUBILATED AT FLETCICON
– HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOWS MOUNTAINS
– KESCOSTAFF WHAT A DIVA
– CHARDAICE LAWLESS
– EBULLIENT LADY EBONY
– FORTIFER FULL FLAVOUR
– EMRED BLUEBELL GIRL BULLYPINS
– ZOWIE DE GARNATA ALVEJUD
– LLANWENARTH’S HOW MUCH LOVE
– WARHORSE BLOOD AND FIRE
– WARHORSE DEATH OR GLORY
– BRIDEN SUMMER BREAZE
– BILBOEN ZARAH’S GIRL

Class Winner was WARHORSE DEATH OR GLORY

Class 9. Junior Bitch – 7 enrolled females.
– DARLING TREASURE
– TULSADOOM’S ON THE BEAT INTO MEGAVILLE
– TAYLAJAY’S TROPICAL GRACE
– TINKLE BELL TIMAR
– UKUSA DARKQUEEN
– UKUSA RHAPSODY FOR WAYBULLY
– ALIZARIN SUGAR BABE

Class Winner was DARLING TREASURE

Class 10. Maiden Bitch – 9 enrolled females.
– EMRED HELLS ANGEL AT FIRECOMMAND
– BULLTERRIFIC DANNA AT MEGAVILLE
– MEGAVILLE SPECIAL EDITION FOR DAJAN
– ELYSIANPLAIN MISS MEDUSA
– LOUIEVONE DOUBLE VISION
– GOLITHA GLITTERING PRIZE
– BULLYON BELOVED MEASURE
– LYDSYLL EYWA
– THUD AND CUDDLE’S GOING HOME TO RAGNAROK

Class Winner was LOUIEVONE DOUBLE VISION

Class 11. Novice Bitch – 5 enrolled females.
– OLOKUM DUST IN THE WIND
– BROOKBULLY BALLISTIC
– BULLYON LOVE UNMEASURED
– BULLYVIEW SNOW FLAKE BRITANIC
– SEASONS IN THE SUN

Class Winner was SEASONS IN THE SUN

Class 12. Post Graduate Bitch – 4 enrolled females.

– LOUKA PRETTY LADY
– THUD AND CUDDLE’S FIRST IN LOVE
– TREJO’S WELSH RAREBIT
– BULLYON IMEASUREABULL NESS

Class Winner was LOUKA PRETTY LADY

Class 13. Limit Bitch – 8 enrolled females.
– CARRAMBA QUENTINHILL
– XANDY DE GARNATA ALVEJUD
– CHARDAICE THIS IS IT
– FASTBACK QUEEN ELEANOR DE FIENDLIKE
– FUNNY GIRL OF LITTLE DEVIL
– GOODBYE TO HELEN WHEELS
– PADHEN PEARL’S PRINCESS
– BOBUDDY EVANESENCE

Class Winner was PADHEN PEARL’S PRINCESS

Class 14. Open Bitch – 8 enrolled females.
– C’EST LA VIE INTO MEGAVILLE
– AMAZING GRACE VON SAALEWIASEN
– FOREVER HEAVEN THE JOKER
– JAVARKE CALICO OF TERJO’S
– HARDYSVIEW MISS CERBERUS FOR ELYSIANPLAIN
– UNTITLED ERASERHEAD
– BEATIFUL DE OMOGAMA
– WELLINGHALL EBONY NUGGET FOR AFANBULL

Class Winner was C’EST LA VIE INTO MEGAVILLE

[divider]

Best Bitch : C’EST LA VIE INTO MEGAVILLE

Reserve Best Bitch : LOUIEVONE DOUBLE VISION

Best Puppy Bitch : WARHORSE DEATH OR GLORY

The winners of the day were:

BEST IN SHOW : UKUSA QUAGMIRE

RESERVE BEST IN SHOW : C’EST LA VIE INTO MEGAVILLE

BEST OPPOSITE SEX : C’EST LA VIE INTO MEGAVILLE

BEST PUPPY : WARHORSE DEATH OR GLORY

BEST COLOURED : WARHORSE DEATH OR GLORY

The exposition held on the 24th of February 2013 gathered more trophies:

THE BULL TERRIER CLUB INTERNATIONAL TROPHY
THE SANDAWANA TROPHY
ORMANDY JUG (DOGS)
ORMANDY JUG (BITCHES)
REGENT TROPHY

THE BULL TERRIER CLUB INTERNATIONAL TROPHY
Judges: Joanna Philips & Colin Bohler

– BEATIFUL DE OMAGAMA (Bolivia)
– CH TRICK OR TREAT ERASE AND REWIND (France)
– E’CHESS MASTER DES PIRATES D’ORTHOE (France)
– UNTITLED ERASERHEAD (France)
– BULLIMPACT EXIT MUSIC (France)
– YOUR LADY ANNIKA VOM KALKOFEN (Germany)
– CH BOSS HOSS THE JOKER ( Germany)
– CH SATYRICON DEVIL WEARS PRADA (Holland)
– PHOENIX OFF OXION (Holland)
– DAMAGE INC OF UNKNOWN FANTASIES (Holland)
– BOWLER HAT’S DAVID COPPERFIELD (Sweden)
– OLOKUM DUST IN THE WIND (Venezuela)

Trophy winner of  THE BRONZE BULL TERRIER HEAD was
CH SATYRICON DEVIL WEARS PRADA (Holland).

Best opposite sex was
DAMAGE INC OF UNKNOWN FANTASIES (Holland).

THE SANDAWA TROPHY
Judges: Linda McGregor & David Jones

MALES

– HENTARW EXECUTIVE DECISION
– CH BUSELL’S BLACK MAGIC AT OUNSDALE
– HENTARW WELSH WARRIOR FROM PENPYCH
– PADHEN HITMAN
– JAYSTON YASMINO’S BOY
– BUSELL’S RED KNIGHT RISING
– TAYLAJAY LOOK NO FURTHER – Reserve

FEMALES

– BULLBRAND GAMBINO’S GIRL
– NAPIER ROSELLA
– BILBOEN XRATED
– VETSBULLIES HAPPINESS
– TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW
– FORTIFER’S FLAMMETA
– NOSREMME PANDA ONE STAR AT SERENBULL
– YENDORIAN PROMISED EDITION – Reserve

Winner of THE SANDAWANA TROPHY was
NAPIER ROSELLA

Best Opposite Sex
PADHEN HITMAN

ORMANDY JUG (DOG)
Judges: Eric Stanley & William Blacker

– CH BUSELL’S BLACK MAGIC AT OUNSDALE
– HENTARW WELSH WARRIOR FROM PENPYCH
– PADHEN HITMAN
– TAYLAJAY DREAM A LIE AT MEGAVILLE
– EMRED DEVILS SPY
– BOBUDDY TRAFALGAR
– DANBULL DESPERADO
– CH BULLYVIEW MOBSTA
– BULLBRAND SOLONIUS – Reserve

the winner of ORMANDY JUG (DOGS) was PADHEN HITMAN
Runner Up TAYLAJAY DREAM A LIE AT MEGAVILLE

ORMANDY JUG (BITCHES)
Judges: Ron Scott & Terry Hylands

– NAPIER ROSELLA
– BILBOEN XRATED
– TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW
– FORTIFER’S FLAMMETA
– TULSADOOM TERRY’S ALL GOLD
– ICE’S SATIN DESIRE OF QUENTINHILL
– IR CH DEBULLY DEVINE VISION AT BARABULLS
– CH NAPIER MARY JANE
– DANBULL DEVOTED
– JOINT VENTURE WITH RIGHTSTUFF
– ELVROC WHO DARES WINS AT KOELLEN – 1st Reserve
– VETSBULLIES HAPPINES – 2nd Reserve

The winner of ORMANDY JUG (BITCHES) was
CH NAPIER MARY JANE
Runner Up NAPIER ROSELLA

THE REGENT TROPHY
Judges: David Furneaux & Rebecca Poole

MASCULI

– PADHEN HITMAN
– TAYLAJAY DREAM A LIE AT MEGAVILLE
– EMRED DEVILS SPY
– BOBUDDY TRAFALGAR
– DANBULL DESPERADO
– CH BULLYVIEW MOBSTA
– BULLBRAND SOLONIUS
– BILBOEN VELOCITY – Reserve

FEMELE

– BILBOEN XRATED
– TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW
– FORTIFER’S FLAMMETA
– IR CH DEBULLY DEVINE VISION AT BARABULLS
– CH NAPIER MARY JANE
– ICE’S SATIN DESIRE OF QUENTINHILL – Reserve

The winner THE REGENT TROPY was
PADHEN HITMAN

The winner THE COVERWOOD CASKET was
CH NAPIER MARY JANE

The winnerTHE GOLDEN STATE TROPHY was CH NAPIER MARY JANE

Best movement in the ring  BILBOEN XRATED

[galleria transition=”fade” speed=”3000″ width=”800″ height=”600″ enable=”image_crop,show_counter,show_imagenav,pause_on_interaction,lightbox”]