For the second consecutive year, the David King Of Bulls Kennel was in February 2014 to the largest exhibition of bull terrier in the UK , which was held in Coventry.
The exhibition organized by The Bull Terrier Club, was held over two days at The Royal Court Hotel and gathered the most titled bull terriers of 2013.

2.22.2014 exhibition gathered 118 bull terriers in 14 different classes. Gallery can be found at the bottom of the page.
The exhibition judge was Mathe Van De Broek – Daikini Kennel

MALES

Class 1. Puppy Dog – 12 enrolled males.

– RUBBISE IT’S COMPLICATED
– POLANCA POWERSLAVE
– KEEP THE FAITH OF THE FOURHORSEMEN AT KAMARA TAF
– UNTITLED INSANE IN THE BRAIN
– AUGESCO ZESTBULL
– UKUSA VICTORIOUS AT MITCHSTOWE
– KOELLEN CUBEN GOLD
– KOELLEN TRAVELLING SHOW MAN
– BILBOEN BAT OUT OF HELL
– TYEBAR GROUND CONTROL
– OFF THE CHARTS AT CHARISHALEE
– BROKEN ARROW’S PEAKY BLINDER AT TULSADOOM

Class Winner was RUBBISE IT’S COMPLICATED

Class 2. Junior Dog – 6 enrolled males.

– MEGAVILLE HIGHER GROUND
– BLAZINBULLYS DARK KNIGHT
– THUD AND CUDDLES HEAD OVER HEELS
– EMRED NAPOLEON SOLO
– IT IS IN THE NAME OF THE ROMAN FINISH
– DEANYS BAD BOY
Class Winner was BLAZINBULLYS DARK KNIGHT

Class 3. Maiden Dog – 5 enrolled males.

– REBELSIDE WHITE DEVIL OF BULLISTORGAME
– DUCASSOS RED OCRE
– FORTIFER’S FAST FINKING
– THUD AND CUDDLES I FEEL GOOD IN ACTION
– GOLITHA MYSTIFY
Class Winner was GOLITHA MYSTIFY

Class 4. Novice Dog – 3 enrolled males.

– DUCASSOS THE MESSIAH
– ZARACLE ZUPERSTITION
– BRIDEN BACKCHAT
Class winner was ZARACLE ZUPERSTITION

Class 5. Post Graduate Dog – 7 enrolled males.

– DEBULLY IN FOR THE KILL
– BRADAK TRUTH OR DARE
– BILBOEN YOUR EYES ONLY
– CHARADAICE FIST OF FURY
– LYDSYLL LUCKY LUCIANO
– JAVARKE KARBON KOPY AT RABRAM
– MAS DE RUFA ROBIN HOOD

Class Winner was JAVARKE KARBON KOPY AT RABRAM

Class 6. Limit Dog – 3 enrolled males.

– FORTIFER’S FILI’S FORTUNE
– BILBOEN YANNIS
– WARHORSE EL PISTOLERO

Class Winner was WARHORSE EL PISTOLERO

Class 7. Open Dog – 14 enrolled males.

– BULLS FOR LIFE HEART BREAKER
– TSUNEO BULL DE CABANAS
– TEIRWGWWYN LATEST FLAME
– EMRED BLACK MAIL
– HEAVEN WHITE HEAVY SPARK
– MOONFLOWER HOPKINS
– BOROHIR DE LA GRAN ESTIRPE
– CH LYDSYLL THE UNTOUCHABLE
– LORD BULL LARRY
– BULLMARTINA ONIX
– NOTORIOUS JOKER OF BLAZINBULLYS
– UNTITLED DIRTY BASTARDS
– TEIRWGWYN BILLY BOY
– COSMOPOLITAN SPACE ODDITY MOONFLOWER
Class Winner was COSMOPOLITAN SPACE ODDITY MOONFLOWER

Best dog : WARHORSE EL PISTOLERO
Reserve Best Dog : BLAZINBULLYS DARK KNIGHT
Best Puppy Dog : RUBBISE IT’S COMPLICATED

BITCH

Class 8. Puppy Bitch – 15 enrolled females.

– LOUIEVONE SQUEEZEBOX INTO MEGAVILLE
– RUBBISE CALAMITY JANE
– ARCHAGEN FREAK UNIQUE
– GREENLOVE QUEEN OF HEARTS
– DEBULLY VAGABOND QUEEN
– JACKAMANI YARDY GAL BY BRADAK
– BILBOEN BEYOND THE STARS
– GARDA DUMSPIROBUTED AT CWMDULAIS
– RUBBISE CAUSING CHAOS AT LOUKA
– UKUSA VEGAS AT DITON
– RAGNAROK THUD AND CUDDLES
– KOELLEN TRI BEING A GIRL AT ZANKOL
– KOELLEN PENNY BLACK
– CREDETTA SUGAR HORSE
– POLANCA COME AS YOU ARE TO RAGNAROK
Class Winner was KOELLEN TRI BEING A GIRL AT ZANKOL

Class 9. Junior Bitch – 6 enrolled females.

– EMRED DEVIL SMILE
– NEOPOLITAN GUNS ‘N’ ROSES
– BULLYVIEW MOBSTA’S MAID
– LOUKA SPECIAL LADY
– RIGHTSTUFF MOBSTAS MOLL
– GILASCRUM GOOD VS EVIL
Class Winner was EMRED DEVIL SMILE

Class 10. Maiden Bitch – 5 enrolled females.

– BILBOEN ANGELS KISS
– DAJUSA THIS IS LOVE WARBONNET
– GOLITHA HOCUS POCUS
– RAGNAROK EOSTRE
– CWMDULAIS HENTARW BLACK DAHILA

Class Winner was BILBOEN ANGELS KISS

Class 11. Novice Bitch – 9 enrolled females.

– ELVROC BANG TIDY AT BULLADAZZLED
– ARCHAGEN WEAPON OF CHOICE
– BULLYVIEW SNOW FLAKE BRITANIC
– ROMAGNA RUMOUR HAS IT
– GOLITHA JADEJONES
– BRIDNES SUMMER BREEZE
– BILBOEN ZARAH’S GIRL
– BRONYGARN BOBBY’S GIRL AT MOSTAHBULL
– OLOKUM ELIXIR OF LIFE
Class Winner was BRIDENS SUMMER BREEZE

Class 12. Post Graduate Bitch – 6 enrolled females

– LOUKA PRETTY LADY
– MEGAVILLE SPECIAL EDITION FOR DAJAN
– DARK MAGIC TOUCH
– DONREBARS ALL SORTS OF CAOS FOR AFANABULL
– DEBULLY DEE DEE
– TULSADOOM’S SQUARE PEG
Class Winner was DONREBARS ALL SORTS OF CAOS FOR AFANABULL

Class 13. Limit Bitch – 7 enrolled females.

– ARICON EYE SOCIETY INTO MEGAVILLE
– UNFAILLING HELL’S ANGEL
– KARMARA CONSIDER ME
– LOUKA FROSTY LADY
– BULLY TRIP HELL’S ANGEL BY UKUSA
– SHANTHANA THAI BLACK ORCHID
– WENGORMICK GRACE VILLSONNY
Class Winner was BULLY TRIP HELL’S ANGEL BY UKUSA

Class 14. Open Bitch – 19 enrolled females.

– SHIZUCA BULL DECABANAS
– DIE EINZIGE VOM BAUM
– HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS
– XANDY DE GARNATA ALVEJUD
– CH BEYONCE KNOWLES
– CH MERLIDIAN BELISAMA
– HAYA DAIDALOS
– ACTION DREAM OF DEFIANCE
– THUD AND CUDDLES GLORY COLORATURE
– UNTITLED ERASERHEAD
– WARHORSE DEATH OF GLORY
– WELLINGHALL EBONY NUGGET FOR AFANABULL
– LORD BULL DEJAVU FOR IMPERIAL KAVALIER
– BLACK VELVET BAND
– BIENCHEN THE UNTITLED BULL TERRIER VOM ALTEN FRITZ
– ALIZARIUS SUGAR BABE
– KIRKVILLE KAST A SPELL
– CHELSEA’S DIVA VON SAALEWIESEN
– ENGELCHEN EVA VON ARMINIUS
Class Winner was HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS

Best Bitch : HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS
Reserve Best Bitch : LORD BULL DEJAVU FOR IMPERIAL KAVALIER
Best Puppy Bitch : KOELLEN TRI BEING A GIRL AT ZANKOL

The winners of the day were:

BEST IN SHOW : WARHORSE EL PISTOLERO
RESERVE BEST IN SHOW : HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS
BEST OPPOSITE SEX : HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS
BEST DOG : WARHORSE EL PISTOLERO
RESERVE BEST DOG : BLAZINBULLYS DARK KNIGHT
BEST BITCH : HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS
RESERVE BEST BITCH : LORD BULL DEJAVU FOR IMPERIAL KAVALIER
BEST PUPPY IN SHOW : KOELLEN TRI BEING A GIRL AT ZANKOL
BEST COLOURED IN SHOW : WARHORSE EL PISTOLERO

2.23.2014 exhibition gathered more trophies :
– THE BULL TERRIER CLUB INTERNATIONAL TROPHY
– THE SANDAWANA TROPHY
– ORMANDY JUG (DOGS)
– ORMANDY JUG (BITCHES)
– REGENT TROPHY

THE BULL TERRIER CLUB INTERNATIONAL TROPHY

Judges : Maureen Hughes & Bill Blacker
Referee : Gay Branch

– CH BOSS HOSS THE JOKER (Germany)
– BULLS FOR LIFE HEART BREAKER (France)
– COSMOPOLITAN SPACE ODDITY MOONFLOWER (Hungary)
– LORD BULL LARRY (Spain)
– NEAPOLITAN BULL JOHN GOTTI (Italy)
– SPECIAL DELIVERY YVES (Holland)
– THUD AND CUDDLES HEAD OVER HEELS (France)
– MULTI CH ACTION DREAMS OF DEFIANCE (USA)
– BULLY TRIP HELL’S ANGEL AT UKUSA (Poland)
– ENGLECHEN EVA VON ARMINIUS (Germany)
– HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS (France)
– LORD BULL DEJAVU FOR IMPERIAL KAVALIER (Spain)
– NEAPOLITAN BULL GUNS ‘N’ ROSES (Italy)
– OLOKUM ELIXIR OF LIFE (Venezuela)
– UNTITLED ERASERHEAD (France)

Trophy winner THE BRONZE BULL TERRIER HEAD was HEAVEN WHITE HIMALAYA’S SNOW MOUNTAINS (France).
TERJOS TROPHY for Best opposite sex was
COSMOPOLITAN SPACE ODDITY MOONFLOWER (Hungary)

THE SANDAWA TROPHY

Judges: Simon Parsons & Steve Walker
Referee : Gay Branch

MALES
– BADLESMERE BERTIES BROTHER
– BILBOEN XAVIER
– CHARADAICE DILLINGER
– IRAZISTABULL STAR OF HADES
– LOUKA GONE RACIN
– CH PADHEN HITMAN
– BUSHELL’S RED KNIGHT RISING – Reserve

FEMALES
– CH BILBOEN XRATED
– FORTIFER’S FLAMMETA
– ROMAGNA DRAMA QUEEN
– VETSBULLIES HAPPINESS
– TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW
– SPARTIATE PANDORA

-PADHEN PEARL’S PRINCESS – Reserve

Trophy winner THE SANDAWANA TROPHY was
CH PADHEN HITMAN
Best Opposite Sex was
TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW

ORMANDY JUG (DOG)

Judges : Dany McGregor & Norma Smith
Referee : Anthony Kersey

– BILBOEN XAVIER
– CH BULLYON UNMEASUREABULL
– CH EMRED DEVILS SPY
– CH GORBAIN HELLBOY
– HENTARW WELSH WARRIOR FROM PENPYCH
– IRAZISTABULL STAR OF HADES
– TAYLAJAY DREAM A LIE AT MEGAVILLE
– UKUSA QUAGMIRE
– CHARADAICE DILLINGER – 1st Reserve
CH CHARLISHALEE DRUMBEAT – 2 nd Reserve
Trophy winner ORMANDY JUG (DOGS) was CH EMRED DEVILS SPY
Runner Up UKUSA QUAGMIRE

ORMANDY JUG (BITCHES)

Judges : Anthony Kersey & Geoff Skelton
Referee : Danny McGregor

– BILBOEN XRATED
– BULLYON INMEASUREABULL NESS
– CH BULLYVIEW GANSTA’S GIRL
– BULLYVIEW SWEET MEMORIES
– CH C’EST LA VIE INTO MEGAVILLE
– EMRED HELLS ANGEL AT FIRECOMMAND
– FORTIFER’S FLAMMETA
– SPARTIATE PANDORA
– TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW
– TULSADOOM TERRY’S ALL GOLD
– CH & IR CH DEBULLY DEVINE VISION AT BARABULLS – 1st Reserve
– VETSBULLIES HAPPINES – 2nd Reserve

Trophy winner ORMANDY JUG (BITCHES) was CH BULLYVIEW GANSTA’S GIRL
Runner Up TEIRWGWYN MISS INDEPENDANT OF MEILOW

THE REGENT TROPHY

Judges : Janet Furneaux & Josephine Hylands
Referee : Maureen Hughes

MALES
– BILBOEN XAVIER
– CH BULLYON UNMEASUREABULL
– CH GORBAIN HELLBOY
– IRAZISTABULL STAR OF HADES
– UKUSA QUAGMIRE
– CHARADAICE DILLINGER – Reserve
FEMALES
– BULLYON INMEASUREABULL NESS
– CH BULLYVIEW GANSTA’S GIRL
– BULLYVIEW SWEET MEMORIES
– EMRED HELLS ANGEL AT FIRECOMMAND
– SPARTIATE PANDORA
KARMARA’S RUMOUR HAS IT – Reserve

Trophy winner THE REGENT TROPY was
CH BULLYVIEW GANSTA’S GIRL
Trophy winner THE COVERWOOD CASKET was
CH BULLYON UNMEASUREABULL

Trophy winner THE GOLDEN STATE TROPHY was
CH BULLYON UNMEASUREABULL

Trophy winner CHARLIE GIRL CUP was CH BULLYON UNMEASUREABULL